חלון הזדמנויות

דצמ 2017

כבר כ-60 שנים שענף החלונות הוא תחום מתפתח ללא הרף עם המצאות וחידושים ששינו לחלוטין את התכנון של בניינים ובתים מבחינת הרכב החומר, יכולות בידוד ותהליכי הייצור. בשנים האחרונות, הפיתוחים קיבלו זווית ירוקה יותר וחלונות חכמים וטכנולוגיים הם המילה האחרונה בעידן בעל הנטיות האקולוגיות של ימינו. מתוך שלל החלונות החכמים שקיימים היום, בחרנו להציג בפניכם שלושה שהכי עשו לנו את זה. קבלו את מצעד החלונות הצנוע שלנו.

פליטת פחמן: ניטרלית

לסטארט-אפ ההולנדי Physee יש חזון: להפוך את כל המבנים והבתים המודרניים לבעלי פליטת פחמן ניטרלית. לשם כך, הוא יצר והתקין את החלונות הראשונים בעולם שהם גם שקופים וגם מפיקים אנרגיה סולרית: ה-PowerWindows. בחלונות, אשר הותקנו במשכנו החדש של בנק הולנדי, הודבקו תאים סולריים לאורך השוליים בזווית שחושבה היטב מראש ומאפשרת לאור השמש להפוך ביעילות לחשמל.

 

 

הדבקת התאים הסולריים על חלון ה-PowerWindow

 

התאים הסולריים על שולי החלון

 

“מבנים מסחריים צורכים הרבה מאוד חשמל”, אמר פרדיננד גראפרהאוס (Ferdinand Grapperhaus), שותף לייסוד ומנכ”ל Physee. “אם רוצים להפוך את המבנים האלה לבעלי פליטת פחמן ניטרלית, נדרש גג רחב ידיים. לכן, הניצול של חלונות המבנה הם פתרון חלופי מצוין כי ביכולתם לתרום מספיק חשמל כדי לקזז את פליטת הפחמן של הבניין”, הוא הוסיף.

 

החלונות יכולים לייצר בין 8 ל-10 וואט של חשמל ולאחר שהותקנו במשרדיו הראשיים של הבנק הגדול ביותר בהולנד, Rabobank, הסטארט-אפ כבר מתכונן להתקינם במספר בלתי מבוטל של בניינים מסחריים נוספים וכן בבנייני מגורים. בד בבד, Physee כבר עובדים על הטכנולוגיה של הדור הבא שתשליש את מידת האפקטיביות של ה-PowerWindows. פני השטח של דור העתיד יצופו בחומר מיוחד, שהופך את אור השמש לאור כמעט אינפרא-אדום, אשר יועבר לתאים הסולריים בשולי החלון ויספק עוד אנרגיה לבניין. אבל כרגע, אומר גראפרהאוס, הסטארט-אפ מתמקד בפרויקטים גדולים ברחבי העולם כדי להוכיח שמבני זכוכית גדולים יכולים להיות גם בעלי פליטת פחמן ניטרלית וגם אסתטיים.

 

חלון במקום טאבלט או מסך טלוויזיה

Drutex היא יצרנית חלונות ותיקה מפולין שהשיקה מוצר חדשני ועתידני לגמרי: SmartWindow. החלון האינטראקטיבי החדש מציג סוגים שונים של תכנים ולמעשה הופך למסך שבו אפשר לצפות בשידורי טלוויזיה, לגלוש באינטרנט ולבצע פעולות שונות באמצעות מגע. אפילו סגירה ופתיחה של וילונות או תריסים היא טכנולוגית לגמרי. במקרה הזה, במקום להכביר במילים נניח לווידאו לעשות את העבודה, שם תוכלו לראות איך החלון יכול להיות אפקטיבי גם לשימושים מסחריים.

 

חום אאוט, אנרגיה אין

טכנולוגיית חלונות חכמה וחדישה, אשר פותחה על ידי צוות המחקר של מעבדת האנרגיה המתחדשת הלאומית של ארצות הברית (National Renewable Energy Laboratory – NREL), היא בעלת פוטנציאל אדיר. מלבד הבידוד מחום, החלון החכם יכול אף להפוך לפאנל סולרי ולהמיר אור שמש לאנרגיה.

 

רוברט טננט (Robert Tenet) אוחז בידו את אב-הטיפוס של החלון החדשני

 

למרות שבידוד מחום הוא מאפיין מאוד שכיח בחלונות, החלונות החכמים של NREL לא רק מונעים מהחום לחדור למבנה אלא, בו בזמן, הופכים את אור השמש לחשמל. החלונות, שעשויים מהחומר פרובסקיט (perovskite), הם תרמוכרומיים – כלומר, מחליפים את צבעם ברגע שהם מתחממים. אבל בנוסף לשינוי צבעם משקוף לכהה כתגובה לחום, החלונות אף הופכים לתאים סולריים כתגובה לשינוי הצבע. כך, הזכוכית היא גם פאנל סולרי אפקטיבי מאוד בימים שטופי שמש וגם חלון מבודד ואיכותי בימים מעוננים.

 

מתוך סרטון שפורסם על ידי המעבדה ובוא נראה החלון מתחמם ומחליף את צבעו

 

עם זאת, החלון של NREL עדיין נמצא בשלביו הראשוניים וצוות החוקרים עוד עומלים על שיפור אורך החיים של הטכנולוגיה, שביצועיה יורדים אחרי 20 סבבים של החלפת צבע, וכן על יכולותיה לייצר אנרגיה, אשר עומדים כרגע רק על 11.3% לעומת 80% של פאנלים סולריים רגילים. למרות זאת, הפוטנציאל של חלון חכם שהופך לתא סולרי הוא עצום ואנו צופים עתיד שבו הוא יותקן לא רק בבניינים, אלא גם במכוניות ויספק להן את האנרגיה הנדרשת לנסיעה.

 

הרשמו כדי לקבל

רעיונות אווירה ומידע מקצועי

Fields marked with an * are required

פוסטים נוספים שיענינו אותך

Fields marked with an * are required
צור קשר
המועדפים שלי
מוצרים אחרונים שצפיתי בהם

הכנס את מספר הנייד שלך למטה ונשלח לך את פרטי המוצר כהודעה לנייד

*אין מה לדאוג, אנחנו לא שומרים את המספר ולא נשתמש בו

שלח

הלינק בדרך אליך

Call Now Buttonצרו קשר למידע נוסף